Arap Kızı Kremi Ürün Görseli

Temiz ve Bakımlı Cilt Görünümü

Cilt , palesteki fildiminden en karanlık kahverengiye ve neredeyse her gölgede olan her renkte gelir.

Bununla birlikte cilt problemleri genelde renk körlüğüdür, yani cilt koşullarının çoğunun her yarışta ve tüm cilt tiplerinde oluşabileceği anlamına gelir.

Bununla birlikte, koyu cildi daha sık veya daha şiddetli etkileyen bazı cilt koşulları mevcut. Ayrıca, ortak cilt koşulları için kullanılan birçok tedavi, bazen renk insanlarında kullanıldığında daha da fazla sorun oluşturabilir.

Ancak yüzünüzü ve vücudunuzu nasıl koruyacağınızı öğrenmeden önce, koyu renkli derinin biyolojisi hakkında biraz bilgi sahibi olmak önemlidir.

Koyu Cilt Anlamak

Tüm cildin rengi, melanosit olarak adlandırılan hücrelerden kaynaklanır .Melanozomlar üretirler, doğal kimyasal melanini içeren paketler.

Araştırmalar, tüm insanların renginden bağımsız olarak cilt dokusundaki kabaca aynı sayıda melanosit sayısına sahip olduğunu göstermektedir. Ne melanozomların büyüklüğü ve dağılımı farklıdır. Ne kadar çok ve daha büyükse, daha koyu cilt olacaktır.

Cildin içindeki melaninin rolü ultraviyole (UV) ışığı enerjiyi emer ve saçar, karanlık bir cilde sahip olduğu için özellikle cilt yaşlanmasına ve cilt kanseri oluşumuna bağlı olduğu için güneş hasarı riski azalır .

Aynı zamanda, koyu renk cilt pigmentasyon problemleri geliştirir. Böcek sokması gibi küçük cilt yaralanmaları bile , cilt pigmentlerinde bir değişikliğe neden olabilir ve hiperpigmentasyon olarak bilinen koyu renk lekelere neden olabilir.

Düzgün uygulanmadığında, lazer cerrahisi, dermabrazyon (ölü cilt hücrelerinin çıkarılması), Restylane gibi kırışıklık doldurma enjeksiyonları veya Botox enjeksiyonları gibi cildi tahrip eden herhangi bir kozmetik tedavi – pigmentasyon problemlerine neden olabilir.

Karanlık Ciltteki Pigmentasyon Değişiklikleri

Hiperpigmentasyonda cilt çok fazla pigment üretir veya pigment derin deride çöker ve koyu lekeler oluşur. Renk kaybolduğunda buna hipopigmentasyon denir ve açık renkli lekeler oluşur. Koyu tenli tüm insanlar her iki cilt durumunda da risk altındadır.

Koyu tenlerde pigment problemlerinin en sık görülen türleri arasında post-inflamatuar hiperpigmentasyon vardır. Bu, cilt yaralanmalarının bir sonucu olarak, örneğin kesik, kazıyıcı veya yanık olarak gerçekleşir. Egzama veya akne ile birlikte de görülebilir .

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )